Mikor kelnek útra a gólyák?

Az első jelek: mikor indulnak a gólyák?

A gólyák vonulása az egyik legizgalmasabb természetes jelenség hazánkban. Amikor a nyár lassan véget ér, és a nappalok rövidülnek, a gólyák készülődni kezdenek a hosszú útra Afrikába. Hazánk közkedvelt fehér gólyái (Ciconia ciconia) minden évben hűségesen visszatérnek a megszokott fészkükbe tavasszal, nyáron pedig fiókáikat nevelik. Mikor elérkezik az ősz szele, bámulatos pontossággal indulnak útnak, mintha csak egy belső naptár szerint élnének.

A gólyák általában augusztus második felében kezdik meg a gyülekezést és elvonulást, de néha már július végén is láthatjuk az első csoportokat, amelyek útra kelnek. Ezt nem csak az időjárás, hanem a fiatal gólyák repüléstudása és a természetes ösztönök is befolyásolják. Az idősebb madarak gyakran korábban indulnak, míg a fiatalabbak később csatlakoznak a csapathoz, hiszen még tapasztalatlanok a hosszú utazás terén.

Minden évben kicsit változhat a gólyák vonulásának pontos időpontja, ez leginkább az időjárási körülményektől függ. Melegebb, szárazabb időben hamarabb kezdődhet, míg csapadékosabb, hűvösebb nyarak esetén kitolódhat az indulás időpontja. Ha augusztusban egyre gyakrabban látunk hatalmas gólyacsapatokat a mezőkön, biztosak lehetünk abban, hogy közeleg az indulás pillanata.

Az indulás előtt a gólyák gyakran hatalmas csoportokban gyülekeznek, látványos csóvákban köröznek a levegőben, mintha búcsút vennének Magyarországtól. A helyiek számára ez mindig különleges esemény, hiszen tudják: a gólyák útra kelése az évszakváltás egyik legbiztosabb jele lett az idők során.


Mitől függ, mikor indulnak el a gólyák?

A gólyák vonulásának időpontját több tényező is befolyásolja. A legfontosabb ezek közül az időjárás és a táplálék mennyisége. Ahogy hűvösödik az idő, kevesebb lesz a repülő rovarok és békák száma, ezért elérkezik a vándorlás ideje.

🪶 A gólyák vonulását leginkább ezek befolyásolják:

  • 🌦️ Időjárási viszonyok (hőmérséklet, csapadék)
  • 🌾 Táplálék mennyisége (állatvilág aktivitása, rovarok, békák elérhetősége)
  • 🪁 Természetes ösztönök (hormonális változások)
  • 🗺️ Tapasztalat (idősebb és fiatalabb madarak között különbségek)
  • 👥 Csoportos viselkedés (együtt könnyebb a vonulás)

A vonulás iránya és útvonala szintén nem véletlenszerű. A magyarországi fehér gólyák főként a Földközi-tenger keleti részén keresztül, Törökországon és Izraelen át haladnak, hogy elérjék afrikai telelőhelyüket. Útjuk során több ezer kilométert tesznek meg, és számos veszély les rájuk.

A gölyék tehát nem csak az időjárás változásaira reagálnak, hanem figyelik a fészek körüli környezetet is. Ha már kevesebb élelem jut a fiókáknak, vagy többször tapasztalnak hajnali hidegeket, a család gyorsabban dönthet az indulás mellett.

A vonulási periódus általában 2-3 hétig tart, de a gólyák tömeges távozása mindössze néhány nap alatt lezajlik. Aki ebben az időszakban kitekint az égre a megfelelő régiókban, egyszerre akár több száz gólyát is láthat csapatokban felkerekedni.


Hazai és nemzetközi adatok a gólyák vonulásáról

A gólyák vonulásáról immár részletes tudományos adatok is rendelkezésre állnak. A természettudósok évtizedek óta jelölik a fiatal madarakat, így pontosabb képet nyerhetünk arról, mikor és merre haladnak a gólyák.

Év Első tömeges indulás időpontja Kiemelt megfigyelési terület
2021 aug. 16-21. Hortobágy, Kiskunság
2022 aug. 12-17. Zalai-dombság, Balaton-felvidék
2023 aug. 19-23. Körös-Maros, Tisza-tó
2024 aug. 10-15. Zemplén, Alföld

A nemzetközi gólyagyűrűzési adatokat összevetve láthatjuk, hogy a magyarországi gólyák általában közép-európai „menetrend” szerint kelnek útra:

Ország Átlagos indulási időpont Megfigyelt útvonal
Lengyelország aug. 10-15. Balkán-félsziget, Boszporusz
Magyarország aug. 12-20. Balkán, Törökország, Közel-Kelet
Németország aug. 15-25. Olaszországon át Tunéziába
Csehország aug. 14-22. Magyarországon keresztül

A gyűrűzési és nyomkövetési programok fontos szerepet játszanak abban, hogy megértsük, hány madár indul útnak, és mely útvonalakon mozognak. A természetvédők ezekből az adatokból tudnak következtetni a populációk egészségi állapotára is, és időben tudnak segíteni, ha problémát tapasztalnak valamelyik megállóhelyen.

A nemzetközi madárvédő szervezetek minden évben igyekeznek a vonulási időszakban is védeni gólyáinkat a veszélyektől, mint például a villanyvezetékek vagy a vizes élőhelyek eltűnése. Az összefogás életmentő lehet ezekben a periódusokban.


Hogyan segíthetjük a gólyákat az indulás előtt?

A gólyák évről évre visszatérnek hozzánk, és sok múlik rajtunk is, mennyire könnyű számukra az indulás előtti utolsó időszak. Szerencsére számos módon segíthetünk, hogy nyugodtan készüljenek fel a hosszú útra.

🌱 Segíthetünk a gólyáknak:

  • 🪶 Fészektartók telepítésével (biztos pihenő és költőhely)
  • 🚫 Vegyszerek mellőzésével (tiszta táplálékforrások)
  • 💧 Vízfoltok, kis tavak kialakításával (ivó- és fürdőhely)
  • 🤲 Sérült fiatalok védelmével (madármentők értesítése)
  • 👀 Megfigyeléssel és adatgyűjtéssel (madárgyűrűzés segítése)

Azok, akik kertjükben, telkükön gólyával találkoznak, lehetőleg ne zavarják őket. Ha találunk elgyengült vagy elárvult fiókát, forduljunk madármentő szervezetekhez, akik professzionális segítséget tudnak nyújtani.

A helyi önkormányzatok és természetvédelmi egyesületek közös munkával mesterséges gólyafészkeket is kihelyezhetnek, segítve a biztonságos költést. Az is fontos, hogy ne használjunk vegyszereket a mezőgazdaságban, hiszen ezek károsíthatják a gólyák fő táplálékforrását, a rovarokat és békákat.

Ha az utolsó nyári hetekben meglátjuk a gólyácskákat még a fészekben vagy a mezőkön, örüljünk nekik, és drukkoljunk, hogy egy napon újra hazatalálnak hozzánk!

Forrás: Állatmagazin

Jó, ha tudod
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.